על ההבדלים בין פינוי בינוי, תמ”א 38 ותמ”א 38/2

פינוי בינוי, תמ”א 38 ותמ”א 38/2 בקריות.
כל מה שאתם צריכים לדעת:

מדינת ישראל מעוניינת לחזק בניינים ישנים שנבנו לפני שנת 1980 במטרה שיעמדו בתקן רעידת אדמה. במקביל לכך המדינה מעוניינת לרענן ולחדש שכונות ישנות ולהפוך אותן למודרניות עם מבנים בעיצוב המתאים לשנת 2020. ברחבי הקריות ובעיקר בקריית מוצקין וקריית חיים ניתן למצוא מספר בניינים ושכונות העומדים בקריטריונים הללו.

כל האפשרויות הללו יוצרות הזדמנות של יזמות וביצוע פרויקטים בקריות שיחדשו בניין בודד, קבוצת בניינים או שכונה שלמה ויאפשרו לא רק לשפר את הנראות והעמידות שלהם אלא גם להוסיף יחידות דיור רבות נוספות בפרויקטים שכאלו.

למעשה יש שלושה אפשרויות שונות העומדות בפני בעלי בניין המיועד לשיפוץ מהסוג הזה: פינוי בינוי, תמ”א 38 או תמ”א 38/2. מכיוון שיש הבדלים בין כל האפשרויות הללו, הרי שמצאנו לנכון לעשות עבורכם מעט סדר בבלגן ולהסביר את ההבדלים עבורכם.

פינוי בינוי בקריות
תכנית פינוי בינוי מתמקדת בפרויקט של שכונה שלמה או לפחות קבוצת בניינים שיעברו הריסה ובניה מחדש. מדובר בתהליך מועדף על ידי עיריות רבות אך הוא דורש משך זמן ארוך יחסית ואישור של מינימום 80% מבעלי הדירות בכל בניין קיים.

היתרונות לבעלי הדירות רבים בדרך כלל כיוון שלא מדובר רק בעובדה שהם זוכים בדירה גדולה יותר, מרפסת, מעלית ובניין יפה ומודרני אלא גם בהשקעה סביבתית שבד”כ מצטרפת לפרויקט שכזה וכוללת גנים, מרחבי ציבור, מבנים קהילתיים ועוד.

תמ”א 38/2 בקריות
תהליך דומה לפינוי בינוי בהבדל אחד עיקרי – מדובר על פרויקט הריסה ובינוי של בניין בודד. גם כאן זקוקים ל 80% הסכמה של הדיירים אך האישורים והתהליך פשוטים יותר. הדיירים הקיימים יזכו כמובן לבניין חדש עם תשתיות מודרניות ושטח דירה גדול יותר במרבית המקרים.
חשוב לציין שלא כל בניין מתאים לפרויקט כזה ויש צורך בקרקע בעלת ערך להשבחה או שטח מגרש גדול מספיק להרחבה שתבוצע.

תמ”א 38 בקריות
השיטה הנפוצה מכולן ואולי הכדאית מכולן (תלוי בכל מקרה לגופו) היא תמא 38 הכוללת שיפוץ של בניין ישן אשר נבנה לפני 1980 ולכן איננו עומד בדרישות העמידות ברעידת אדמה.
כאן דרוש רוב של 2/3 מדיירי הבניין בלבד, האישורים והשיפוץ עצמו מהירים יחסית לאופציות האחרות והתמורה לדיירים גבוהה וכוללת בד”כ חדר נוסף (ממ”ד), מרפסת של 12 מ”ר, שיפוץ יסודי של הלובי והחניה.

אלו ההבדלים בין פרויקטים של יזמות ובניה בקריות שאנו נוטלים בהם חלק מזה שנים רבות וחשוב מאוד לבדוק את כל האפשרויות כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבור הבניין שלכם.

הבלוג של צאלים

מאמרים נוספים

?מתעניינים בפרויקט שלנו

052-8587821 השאירו פניה \ חייגו